KİTAPLAR/POLİTİK

KİTAPLAR/POLİTİK

ESTER BİTON

“İktisadın unuttuğu insan”

Önemli bir çalışmadır. İktisat bilimi tarih, sosyoloji, matematik, psikoloji,.. gibi bir çok bilimle yakın ilişki içindedir. Kitap da “Bernard Mandeville ve Arılar Masalı” kısmı beni çok etkiledi. Anlatılanlara bakınca daha önce George Orwell’ın “Hayvan Çiftliği” kitabını hatırladım. Orada da insanların yönetime gelince neden bozuldukları hayvanlar üzerinden anlatılıyordu.

Kovan halkının ahlaksız davranışları bir bütün olarak kovanın mutluluğu ve refahını sağlamaktadır.

“her yer ahlaksızlık doluydu

Fakat bu, bütünde bir cennet yaratıyordu”

Suçları onların muhteşem olmalarını sağladı

Ve erdem, siyaset sayesinde

Binlerce kurnazca hile öğrendi

Ve böylece, birbirleriyle etkileşerek

Erdem ve sahtekarlık dost oldular.

Burada sürekli yolsuzluk yapıldığı ve yolsuzluğun bir yaşam şekli olarak kabul edilecek hale geldiği bir durum anlatılıyor. Bu durumun terkedilmesinin devam eden yaşamın sekteye uğramasına neden olacaktır.

Mandeville, eserinde iki tür ahlaksızlık üzerinde durur ve bunların ulusal refah için gerekli olduklarını savunur. Bu ahlaksızlıkların birincisi “sahtekarlık”, ikincisi de “kibir ve lüks tüketimine olan düşkünlüktür ve bunlar toplumun en saygın üyelerinin özellikleridir.

Kovan da bu durum o kadar yaygındır ki, bunun karşıtı olan dürüstlük erdemi kovanın tüm bu günahlardan kurtulmasına yeter. Ama kovanın refah ve zenginliği de biter. Çünkü pek çok meslek yok olur ve arılar kovanı terk etmek zorunda kalır.

Kibir ve lüks düşkünlüğü, bir günah kabul edilse bile, tüketimi ve istihdamı artırır. böylece ulusal refaha katkıda bulunurlar…..


NICCOLO MACHIAVELLI

HÜKÜMDAR

Bu kitabı, “dünyayı değiştiren kitaplar” adlı başka bir kitaptaki bölümle fark etmiştim. Son derece güzel ve yazıldığı dönemin dışında günümüze de ışık tutan önemli tespitleri vardır.

SUN TZU

Savaş Sanatı

Son derece önemli bir toplum bilimi kitabıdır. Savaşta askerlerin hiçbiri komutanını yakından tanımaz. Ama onun emriyle ölüme giderler. Burada toplumun zihnini ele geçirme ile ilgili ilginç politika önerileri vardır.

GEORGE ORWELL

1984

HAYVAN ÇİFTLİĞİ/George Orwell

Bir hayvan çiftliğinde yaşayan hayvanların çiftliğin yönetimini ele geçirmelerini anlatıyor. Hayvanların önce çok adil bir şekilde yönettiği çiftlik, zamanla yozlaşan ve yönetim kavgalarının yaşandığı bir yer haline gelir.

Sosyolojik tespitlerle dolu güzel bir kitaptır.


ULUSLARIN DÜŞÜŞÜ / Daron Acemoğlu

Büyük Kriz 1929/John Kenneth Galbraith

1929 küresel krizinin analizi yapılmış.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın