Referandum Sonucu

Aslında bu sonuç HAYIR cephesinde de beklenmeyen bir sonuçtu. Onlar ilk günden EVET sonucunu kabul etmişlerdi. Bunun en önemli göstergelerinden biri Kemal Kılıçtaroğlu’nun anayasa değişiklik metnini okumadan ezberlediği sloganlar üzerinden konuşmalarıydı. Onları kendilerine getiren ilk gaf  6 mart 2017’de “Başbakan ile Cumhurbaşkanının ayrı partilerden olması halinde asıl kavga o zaman olacak …” söylemi olmuştur.

Bunu söyledikten sonra HAYIR taraftarları silkindi ve anayasa değişikliğini okumaya ve incelemeye başladılar.

Türkiye’de iyi şeyler olacak. Bunu tüm dünya biliyor. Ülkeler birbirlerinden menfaatleri ölçüsünde rekabeti ertelerler. Bu değişiklik bana göre Türkiye’de şöyle sonuçlar doğuracaktır;

1-Cumhurbaşkanının etrafında çok profesyonel bir teknokrat, aydın, kanaat önderi ve değişik alanlarda tecrübeli danışman ekibi var. Bu ekip bir bakanlar kurulu gibi zaten çalışıyor. Bu ekip artık bakanlar kurulunu aradan çıkarıp direk çalışmalarını sergileyecek,

2-Hızlı karar mekanizması oluşturulacak. Ben bugüne kadar Cumhurbaşkanının hiç bir işte tek başına karar verdiğini düşünmüyorum. Her karar geleceğe dönük sonuçları önceden hesabeden özellikler içermektedir. Siyasi oyunlar da dahil her türlü önemli hususları içermektedir.

 

3-Yürütmenin meclis dışından olması milletvekillerinin “iş kovalayan, torpil yapan” kişi olma vasfını azaltıp hatta bir süre sonra ortadan kaldıracaktır. Bu siyasetteki kötü şöhreti bir nebze olsun rahatlatacaktır.

4-Yürütme Yasama organı ile içiçe olduğundan kuvvetler ayrılığı ilkesini ihlal ediyordu. Bu durum yıllar önce merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından da dile getirilmişti.

5-Gelişmiş ekonomilerin içinde 7 tane başkanlıkla yönetilen ülke bulunmaktadır. Dış siyasette ve ekonomide ülke içindeki dinamiklerden faydalanma yolunu açan önemli bir yönetim sistemidir.

6-Cumhurbaşkanı siyasetten uzak bağımsız bir makamı temsil etmesi halinde olan icraatlara sadece seyirci kalmakla yetinen biri durumundaydı. Oysa bu, yürütmenin en tepesindeki onay makamını anlamsızlaştıran bir durumdur. Padişahlık makamı gibi bir makam olmaktan öteye gitmeyen bir makam yönetimi sadece mahkemeye vermekten başka bir iş yapmamaktaydı. Bu makam işler hale getirilmiş oldu.

7-Uluslararası ilişkilerde sadece ziyaret edilen ve ziyaretçi kabul eden, işi olmadığından ekmek kuyruğuna giren, halkla sohbet edip dert dinleyen bir makam olarak cumhurbaşkanlığı makamının olması son derece saçmadır. Bunun yerine kamu denetçiliği-ombudsmanlık makamının olmasını gerektiriyordu. Bu makamda 2012 yılında 6328 nolu kanunla kurulmuştur. Yani aslında cumhurbaşkanı kamu denetçisinin işini yapıyordu.

Bu sayılanlar çoğaltılabilir. Ancak bana göre bu referandumdaki HAYIR tercihleri sadece Erdoğan ve Ak parti karşıtlığından kaynaklanmaktadır.

Saadet Partisi’nin, BBP’nin,TKP’nin ve daha bir çok baraj altında kalan partililerin oyları bu referandumda karşılık buldu.

 

Bana göre;  eğer en güçlü başkan adayı Tayyip Erdoğan olmasaydı, EVET-HAYIR tercihleri böyle bir sonuçla çıkmayacaktı. O zaman bu referandum en az %70 oranında bir EVET tercihi ile karşılık bulacaktı. Son 1 Kasım seçimlerindeki sonuçlara göre şöyle bir tespit yanlış olmayacaktır sanırım.

CHP -%25,31 oranı ve onu kırmayacak yakın partilerinde %5 olduğunu düşünelim. Bunların dışındaki AKP- %49,49 – MHP-%11,90- SP %0,69 -BBP-0,55 ve diğer partilerin oy toplamları %70 oranında bir büyüklüğü  ortaya koyuyor.

Yani referandumda bu sistemi desteklemeyenlerin oluşturduğu %23’lik kesim Ak parti veya Tayyip Erdoğan karşıtlarıdır. Bu kesim MHP’nin içinde, SP’nin içinde ve hatta AKP’nin içinde de var. Bu duygusallık sandığa %20 olarak yansımış olabilir.

Keşke partiler üstü bir referandum yapmayı başarabilseydik.

Vatan’a Millete hayırlı olsun.