Kill The Messenger/Elçiyi öldür

KILL THE MESSENGER/ELÇİYİ ÖLDÜR

2014 – ABD

Biyografi ,  Dram ,  Gizem ,  Suç

Michael Cuesta

Mary Elizabeth Winstead,  Andy Garcia,  Jeremy Renner, Michael Sheen,  Ray Liotta

Peter Landesman,  Nick Schou

Jeremy Renner,  Scott Stuber

 

KILL THE MESSENGER/ELÇİYİ ÖLDÜR

Bu film CIA üzerine yapılmış yüzlerce filmden biri. Film’de CIA Nikaragua’da yönetim boşluğundan faydalanarak uyuşturucu ticareti yapmaktadır. Aslında aracılık yaparak büyük paralar almaktadır. Gizli bir suç örgütü gibi çalışan CIA bu durum ortaya çıkınca zor durumda kalmaktadır. Durumu ortaya çıkaran gazeteci Gerry Webb (Jeremy Renner) önce ödüllendirilir. Bu bir devlet sırrıdır, devlet itibarını yerle bir ettin falan denmez ve başarı alkışlanır.

Aslında bu hiç tasvip edilecek bir durum değil. Kültür farklılığı bu işte. Ben dışarıdan bakınca ülkesini dünyaya rezil eden bir gazeteci görüyorum. Ama onlar bunu destekliyor.

Ancak sonra CIA bu durumu örtbas etmek için, gazeteciyi öyle bir duruma düşürülür ki, aile hayatı, iş hayatı ve kişiliği her şeyi gider.

Önce gazete üzerinde kamu gücünü kullanarak baskı kurar. Takdir edilen adamın yaptığı araştırmaların hepsinin hayal olduğunu söylenir. Görüştüğü suç ortakları kaybolurlar, adamın eski özel hayatı karıştırılır ve haber yapılır. Psikolojisiyle ilgili yalan haberler yapılır. İş, meslek ve aile hayatı kabusa döner.

ABD’de CIA ve FBI nasıl örgütler bir türlü anlamıyorum. Aslında onlardaki demokrasi anlayışını da anlamıyorum. Aslında devlet derin devletin yasal temsilcileri gibi olan ulusal güvenlik teşkilatları tarafından idare ediliyor. Bu teşkilatlar da her türlü yasa dışı işi yapabiliyorlar. Hatta suçluyu affedebiliyorlar.  Bunu “Prison Break” dizisinde de görmüştüm. Bu teşkilatı karalayıcı bir çok film yapılmış.

İzlemenizi tavsiye ederim.