Jack Ryan: Gölge Ajan

 
KÜNYE
Filmin adı : Jack Ryan:Gölge Ajan

Orijinal adı    :  Jack Ryan: Shadow Recruit/   

Vizyon tarihi 24 Ocak 2014 (1s 45dk)
Yönetmen Kenneth Branagh
Oyuncular: Chris Pine, Kevin Costner, Keira Knightley devamı
Tür Gerilim, Casusluk
Ülke ABD
 
ÖZET

Afganistan’da denizci olarak yaptığı askerlikten sonra Jack Ryan, beladan uzak sakin bir hayat sürmeye başlamıştır. Artık herhangi bir risk almadan huzur içinde yaşamayı prensip edinmiştir.  Wall Street’te bir Rus milyarder için mali danışmanlık yapan Jack Ryan, kendini bir anda teröristlerin hazırladığı bir planın içinde bulur. Şimdi yapması gerekense ülkesinin ekonomisini çökertecek olan bu komployu durdurmaktır. Planın sorumlusunu öğrenen Jack’in Moskova’ya gitmesi gerekir. Tek başına halletmeye çalışacağı bu görevde bildiği her şeyi kullanacaktır. Jack görevi tamamlamakta ve bu komplodan canlı çıkmakta kararlıdır. Tom Clancy’nin yarattığı bir roman karakteri olan Jack Ryan’ı Chris Pine canlandırıyor. Senaryoyu ise David Koepp yazmış .

 

YORUMLAR
Bu filmi izlerken dünya ekonomisinin aslında devlet görünümlü şirketlerden ibaret olduğunu düşündüm. Para piyasaları gibi son derece önemli ve hassas konuların devletler düzeyinde nasıl kontrol edildiğini anlatıyor. aslında bu film bir ihbardır. Film de bana göre 11 eylül olayları da dahil olmak üzere bir çok olayın komplolar dan ibaret olduğu anlatılıyor. Rus ajan filmdeki terör saldırısı dışında bir çok olayı organize etmiş olabilir. aslında Türkiye’de dahil her yerde bir çok ajan olabileceğini düşündüm. Bana göre her olay incelenirken, ekonomik etkisine dikkat edilerek araştırılmalıdır.
 
Film’de Rusların Amerikalılara karşı nefreti ön planda tutulmuş. Bu aslında uluslararası dostluk şanssız bir mesaj olmuş.
Her ABD yapımı filmde olduğu gibi iyi adam Amerikalılar ve  kötü, sahtekar ve tehlikeli adamlar ise diğerleri. Bu film de de öyle olmuş.
 
Senaryo da izleyiciyi dikkate almayan bazı noktalar da var bence;
 -Rusya’ya girdiğinde hemen öldürülmek istenmesi, mantıksızdı. sonraki sahnelerde CIA ajanlarının orada bir üs kurdukları görülüyor. Neden korunması düşünülmemiş. Ayrıca düşmanla değil ortakla görüşmeye gidiyor. Seyirciye sorun olduğu anlatılmadı.
-Ajan Jack Rusya’ya ilk defa gitmiş ve hiç bir yeri bilmiyor. Buna rağmen otelden çıkıp tarif edilen yere rahatça gitmesi saçma olmuş. Burada izlenmemesi de ayrı bir saçmalık. Burada izlenmeyen ajan Jack, eşinin geldiğini Rus ajandan öğreniyor. 
-Rus yetkili ile görüştüğünde hesaplar hiç konuşulmadan bir dosya ile kovuluyor. Dosya 2-3 kağıttan oluşmuş. Uluslararası şirketlerin raporları bu kadar mı küçük olur? 30 saniyelik hesapların günlerce incelendiğini gösteren sahneler, bazı bilgilerin paylaşılmaması gibi olumsuzluğu anlatan sahneler olmalıydı. 
Sonucu belli olan,herhangi bir hikayesi olmayan bir film olmuş.
Ayrıca; 
-Verileri alacağı binanın son derece yüksek güvenlikli olmasına rağmen, kapıdaki güvenlik görevlisinin bir CIA ajanı olması son derece saçma olmuş,
-Rusya’ya ilk defa giden birinin dakikalarca trafikte kovalamaca sahnelerinin baş aktörü olması,-amerikan yapımlarında mutlaka bir oto-show yapma hastalığından herhalde- son derece saçma olmuş, bu sahne bir rus şoförle yapılabilirdi.
-Film’de eşinin rusça mı konuştuğu yoksa adamın ingilizcemi konuştuğu belli değil. bir anda herkes aynı dili konuşmaya başlıyor.
-Bilgi alınacak binada şifreyi ABD de bir başka ajanın hiçbir teknik açıklama olmaksızın son derece sakin bir şekilde söylemesi son derece saçma olmuş. Bu bölüm şifre çözüm programı ile yapılabilirdi.
-Jack adamı yakaladığında, bir çekiçle kızı kurtarması, izleyici ile alay etmekti bence.
-bu sahne de hiçbir korumanın olmadığı, silahsız ve savunmasız bir üst düzey ajanı tasvir etmek, çok saçmaydı. Çatışma yok, çekiçle araçtan kurban kurtarılıyor. Rus ajanın tüm teşkilatı yok olmuş. Sanki ABD’de yaşanıyor gibi. 
 
güzel olan yanları;
-Rus ajandan kartın alınma sahneleri müthiş planlanmış, çok etkileyiciydi. sadece cüzdanı alıp koyan kişilerin hırsız değilde ajan olması saçmaydı.
-Ekonomi doktorasının ne kadar önemli ve zor olduğu ön plana çıkarılmış.
-Bu film de teknik mesajlar çok güzeldi. Yani borsa da bir olumsuzluk sonucu birilerinin nasıl büyük paralar kazanacağını anlamış olduk. aynı zamanda kazanılan paralar kaybedenlerin parası oluyor. yani burada kazanç denilen şey başkalarının kötü durumundan faydalanan fırsatçılık oluyor.
Yine de keyifli bir filmdi izlemenizi tavsiye ederim.