EKONOMİK TRAFİK

EKONOMİK TRAFİK 

Trafik akışında kara yollarının planlaması son derece önemlidir. İnsanlar ulaşmak istedikleri yerlere daha hızlı ulaşmak için kısa yol araştırması yapmaya kalkınca bazen keşmekeşlikler yaşanmaktadır. Ama bu kısa yol planlamasını ilgili kurumlar sürekli düşünerek yaparsa çok büyük sorunlar çözülmüş olur. Ama bunun yerine kısa yol araştırması yapmasın ve illa km’lerce fazladan yol alsın diye önlemler alınmaktadır. Hatta bazen neredeyse karşı yola geçişi engellemek için kızgınlıkla HENDEK kazılacak duruma gelinmektedir. Şehir içinde yandaki göbeğe girmemen için kaldırım taşlarından setler, ağaçlar vb önlemlerle engeller konulmaktadır.

Tek sebep kural ihlali yapılmasın ve güvenli ulaşım olsun. Başka yolu yok mu bunun acaba? İnsanlar birini öldürmesin diye alınan önlemlerin kaç tanesi bu kadar kararlı şekildedir acaba?

Ben trafikte yol ayrımlarını çok anlamsız buluyorum. İki yol arasına ağaçlar, bariyerler,hendekler … ve daha neler neler. Aslında bu kadar masrafa gerek yok. Uzaktan dürbünlü tüfekle keskin nişancı bir kaç kişi bu kurala uymayanları indirsin. Olsun bitsin. 🙂

Bu düzenlemeler, sadece karşıdan gelen sürücü emniyetli bir şekilde yoluna devam etsin diye yapılmaktadır.

Bu engellerin sakıncalarını düşündüğünüzde ne kadar zarar ettiğimizi anlayacaksınız. Örneğin, dönüş yolunu kaçırdınız. Bir daha ki kavşağa kadar araba sürmek zorunda kalacaksınız. O kavşak  10-15 km uzakta bile olabilir. Oysa emniyetli bir şekilde karşı şeride geçiş yapabilirsiniz. Bunun için her 500 metrede bir dönüş izin şeritleri (emniyet şeritleri gibi) koymak yeterlidir.

Yol ayrımları için yapılan harcamaların biraz daha azına ek şeritler bile yapılabilir. Neden yol ortası düzenlemeleri yerine ilave şeritler yapılmasın ki?

Bazen ekonomi haydutlarının belediye ve kara yollarına etki ettiğini düşünüyorum. Düşünsenize sürücünün dönüşünü engelleyip 1 km fazla yol yapmasına neden olmanız, yaklaşık 20-50 kuruş arası ek akaryakıta neden olacaktır. Günde bu durumu 1000 araç yaşarsa eğer, 1000 araç x 35 kuruş=350 TL akaryakıt yapar. Yani her 1 km için araç başına 35 kuruş ek maliyeti var.

Şimdi düşünelim, Konya’da yaklaşık 1000 adet böyle nokta olsa, günlük maliyet ne kadar olur?

h=hatalı nokta

m=mesafe

p=birim maliyet

t= toplam maliyet

t=(h x m x p)

t=(1000 x 1000 x 0,35)

t=350 000 TL

buradaki mesafler hep 1 km olarak hesaplandı. Bazı noktalar bunun 10 katı olabilmektedir. Yani dönüşü kaçırdığınızda 3 km fazladan gidip bir o kadarda döndüğünüzü düşünürsek bazı noktalar 5-6 km olabilirler. Yani günlük 1000 noktanın Konya’ya maliyeti yaklaşık 350 000 TL – 1 750 000 TL arasıdır. Şimdi hem taş-kum-çimento vb satıyorsunuz, hem sürekli olacak akaryakıt geliri artırıcı önlem almış oluyorsunuz. Kazan-kazan modeli bu işte.

Bu durum şehirler arası yollarda daha vahimdir. yüzlece km ye mal olan dönüş kaçırmalar olabilir. Ben BP-SHELL vb bir firma olsam, belediyelere veya karayollarına binlerce ton asfalt hibe ederdim.

Verimlilik analizi yapan ve halkın tepkilerine kulak veren belediyeler ve karayollarının olması dileği ile.