Devlet Düşmanı

KÜNYE
Orijinal Adı: Enemy of The State
Filmin Adı: Devlet Düşmanı
Vizyon tarihi 5 Şubat 1999 (2s 13dk)
Yönetmen Tony Scott
Oyuncular: Will Smith, Gene Hackman, Jon Voight devamı
Tür Casusluk, Aksiyon, Gerilim
Ülke ABD

Özet ve Detaylar

Güç savaşları nedeniyle Amerikan hükümetinde meydana gelen bir cinayet, olayla ilişkisi olmayan kişileri bile çembere dahil ederek tehlikeye sürükler. Cinayeti tesadüf eseri kaydeden doğa araştırmacısı Daniel Zavitz, kaydı kopyalayarak esrarengiz bir gazeteciyle iletişime geçer. Bunu öğrenen istihbarat servisi Zavitz’in peşine düşer ve adam eski bir arkadaşı olan avukat Robert Dean’e gider. Zavitz elindeki delil cd’sini gizlice Dean’in çantasının içine atar. Cd’nin kimde olduğunu öğrenen hükümetin istihbarat servisinin tehlikeli ajanları tüm imkanlarını seferber ederek Dean’in çevresini sarıp sarmalayarak kaçmasını imkansız kılmaya çalışacaklardır.
Hollywood’un macera-aksiyon filmlerinde özgün olmayı başarabilmiş yönetmenlerden biri olan Tonny Scott tarafından yönetilen film politik okumalara da son derece müsait. (1)
YORUMLAR
Bu filmi izledikten sonra kendimi BBG evinde hissettim. Bu evin sınırları ise tüm ülkeydi. yani her yerde her an izlendiğin, kaçmanın mümkün olmadığı “bir hapishane ülke”. ekonomik,sosyal,aile ve özel hayat da dahil her şeyin izlenebildiği mesajını aldım.
Devletin olmadığı aslında “derin devlet” dedikleri gizli güçlerin her ülkede olduğunu düşündüm.
filmdeki Will Smith’in canlandırdığı Robert Dean oyunculuğu muhteşemdi. senaryo çok güzeldi. sadece sonunda bir saçmalık gördüm.
kaset tartışmasında iki tarafta birbirinden kaset istiyordu. kimse mafya’da kopyası olan kasetin esas film çekenin ne işine yarayacağını düşünmedi.
aslında görüşmeyi çok kısa tutup anında çatışma olması gerekiyordu.
Film çok güzel ve mesajlarla doluydu.
Mutlaka izlenmesi gereken bir film.
(1) http://www.beyazperde.com/filmler/film-16026/