Borsa’ya Saldırı

BORSA’YA SALDIRI / Assault on Wall Street (2013)

  • Yapım Yılı:2013
  • Ülke:Kanada
  • Yönetmen:Uwe Boll
  • Oyuncular:Dominic Purcell, Edward Furlong, Erin Karpluk, John Heard, Keith David

Dominic Purcel’ın bu filmi mükemmel bir şekilde borsayı mükemmel bir şekilde işlemiş. Borsa da kurbanlar ile kazananlar arasındaki ilişkiyi anlatılıyor. Bu filmi izlediğimde aslında borsadaki kazanmanın da kaybetmenin de birilerini nasıl etkilediğini bir kez daha anladım.

Türkiye’de yakın geçmişteki holdinglerin yaptıklarına benzer şeyler yıllardır dünyanın her yerinde oluyormuş.

Film’de jim karakterini canlandırıan Dominic Purcel zaten aksiyon sahneleri için seçilmiş olmalı. Bu adamı gördüğümde ne zaman kavga edip birileriyle yatıp yuvarlanacak diye merak ediyorum. 🙂

“Prison Break” adlı 4 sezon devam eden muhteşem bir diziyle onu tanımıştım.

Film’de Jim ailesiyle sade bir hayat yaşayan bir new york’ludur. Borsa’daki parasını, onun adına değerlendiren broker’ı ve diğer aracı kuruluş yetkililerinin yanlış yönlendirmesi sonucu kaybediyor.

Bu para eşinin sağlığı için gereklidir. Paranın gitmesiyle büyük bir ödeme sorunuyla karşılaşırlar. Bu durum evlerinin taksitlerini ödemelerini de  etkiler. Bir süre sonra banka diğer varlıklarına da el koyar. Ve yasal boşluklardan faydalanan şirketler soygunu daha da acımasız hale getirir. Mağdurlardan masraf ve zarar tazminine kalkarlar. ve jim borsada yatırım  yaptığı fondan dolayı birde ilave ödeme ile karşı karşıya kalır.

Bunun yanında ekonomik krizden dolayı evinin morgate faizinde de artış meydana gelmiştir.  En yakın arkadaşları ile konuştuğunda bu durumun herkesin başında olduğunu görür. Avukat için arkadaşından borç alır. Ancak avukat istenen parayı ödemekten kurtulsa bile faizlerini uzun süre ödemek zorunda kalacağını söyler. Bu nedenle yatırımından vazgeçerek tüm parasını unutmasını önerir. Jim bunun için düşünmek ister. Zaman çok kısadır. Ancak zamanında iletişim kuramadığı için itiraz süresini de geçirmiştir. Artık istenen ilave 60 bin doları ödemesi istenmektedir. Bir süre sonra bu para için banka hesaplarına haciz koyar. Hem yatırımı gitmiş hem de üstüne para için hesaplarına bloke konulmuştur. Jim adalete ulaşmakta zorlanmaktadır.  Avukat zamanında dönmediği için işlem yapamadığını ve artık itiraz işlemi içinde geç olduğunu söyler. Çünkü yatırım şirketi el değiştirmiş ve eski sahipleri iflas açıklamıştır. Yeni sahipler borçla ilgisiz kişiler, eskiler de iflasta olduğu için kimse dava açamamaktadır. Böylece işlemleri sonuçlandıramadan avukata verdiği parası da gider.

Tüm zorluklardan sonra eşi bu duruma dayanamaz ve intihar eder.

Bir süre bunalımda kalan Jim sonunda uzun süre görüşemediği bölge savcısıyla karşılaşır. Bu adamın bu dava da yatırım şirketleri ile ilişkisini öğrenir. Onunla konuşmak isterken kazayla adama araba çarpar ve ölür.

Jim evini de kaybeder.

Jim artık olaylara kızgınlığından ne yapacağını şaşırır ve silahını eline alarak bu olaya sebep olanlardan hesap sormaya karar verir.

Broker’ı dahil tüm sorumluları tek tek öldürür.

Finansal krizde büyüklerin küçükleri nasıl acımadan yok ettiğini anlatan bir film. Bu filmin finali beni çok etkiledi.

Jim ile aracı şirket yöneticisi arasında geçen konuşma çok ders vericiydi. Dünya da kural büyüklerin küçükleri her zaman yuttuğunu anlatıyordu.

Büyüklerin çocukları da kendileri de her zaman büyük olarak muamele göreceklerdi. Onlar asla yenilmez ve mağdur olmazlardı. Yasalar bile onlara zarar veremezdi. Her şey onlar için yaratılmıştı sanki. Dünya ve devletler onlar için kurulan düzenlerdi. Her şey onlar için sanal diğerleri için ise gerçekti. Ona göre herkes aptal ve akıllıdan ibaretti. Kendi yerinde olanlar akıllı diğerleri ise aptaldı. Jim aptal oluyordu.

Ama ciddiye alınmayan Jim onu yine onun yöntemiyle yok etti. Ona önerdiği karşılıklı rekabet yarışı oyununda, ortaya koyduğu boş silahı önceden almasına izin verdi. Bunu başarı sayan yönetici (kurban) silahı  ateşlemeye çalışır ama boş olduğunu anlar. O sırada operasyonla içeri giren askerlere doğru şaşkınlıkla silahı yöneltince suçlu sanılarak öldürüldü. Jim (suçlu) müdürün ceketini de giydiği için oradan mağdur gibi asker tarafından çıkarıldı.

Yani devletin kolluk kuvvetleri, mağduru değil dolandıran suçluyu korumak için harekete geçmiş durumda. Mahkeme süreci devam ederken dolandıranlar ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşabiliyor. Siz adalete güvenirseniz “dolaşması kısa sürer, cezasını çekecektir” diye düşünüp işinize devam edersiniz. Ama bu dolaşma uzadıkça herkes çıldırabilir.

Diğer etkilendiğim yer ise, çıkışta onu teslim ettikleri polis Jim’in arkadaşıydı. ve onun yaptıklarının “sadece suçluları cezalandırmak olduğunu düşünüp” onu serbest bıraktı. Yani adaleti siz sağlamazsanız herkes adalet sağlamaya kalkabilir.

Yasal boşluklar Jim’e bu hakkı vermişti. Final’de Jim’in son sözleri ise;

” Hala hayattayım ve özgürüm. Ve öldürmeye devam edeceğime söz veriyorum. Hepsi benim sokaklarda olduğumu bilmeli, halkın askeri, hükumet, savcılar ve hakimler görevlerinde başarısız olursa ben başarısız olmayacağım”.

İşte sonuç bu bence. İnsanlar eğer adaleti sağlayacak mekanizmanın hantal olduğunu düşünür, o adaleti geciken adalet sayarsa, uğradığı haksızlığa bilerek veya bilmeyerek desteklemiş herkesten hesap sormaya kalkabilir. Bu filmde öldürülenlerin bir çoğu ücretli çalışan işçilerdi.