8 Mart

Dünya kadınlar günü

Aslında kadınları kim tanıyor, ne kadar tanıyor ve nasıl anlatıyor?

Kadınları  bir eş gözüyle, bir baba gözüyle, bir kardeş gözüyle, bir arkadaş gözüyle, kıymetli bir emanet gözüyle ve … daha bir çok bakış açısıyla anlatabilirsiniz.

Farklı bakışlar farklı anlatışları ortaya çıkaracaktır. Tüm bakışların ortak ve değişmez birleşim noktası,kadının bu dünya da itinayla yaşatılması gereken bir varlık olduğudur.

Çünkü Allah onun fıtratına savaşmayı koymamış. Savaşan kadın sevimli de değil. İnsanlar ondan korkmaz bile.

O masum ve korumasız durunca sevimli oluyor. Allah onu, kendi kendisini korusun diye değil, eşleri, babaları, hatta küçük erkek kardeşleri tarafından korunarak yaşatılsın diye yaratmış sanki. Bunu  asla unutmamalıyız.

Kadın masum ve mazlumdur. Mazlumun sahibi Allahtır. Allah mazlumla arasındaki perdeyi kaldırmıştır. Bu yönüyle dua da, belki peygamberlerin bile önündedir. Allah’ın dünya da yarattığı ve çok değerli kıldığı en narin ve nadide varlıktır.

Dünya da bir çok şeyi onların üstünde görüyoruz. “Güzelliği kadına bakarak anlıyorsunuz, şefkati kadın anlatıyor, zerafeti kadın tanıtıyor, narinlik kadında anlam buluyor.”

 

Bir eş gözüyle kadın;

Aslında evin direği kavramı bunu ne kadar anlatır bilmiyorum. Kadın olmadığı zaman evdeki tüm işleri erkek yapabilir. Hatta ondan mükemmel de yapabilir. Mükemmel yemek yapan erkekler, temizliği ve diğer organizasyonları yapan erkekler, kadın varken bile onun yerine tüm işleri yapan erkekler onsuz asla yapamazlar. Çünkü evde herşey mükemmel olsa bile huzur ve mutluluk daima eksik kalır. Çünkü evde huzur ve mutluluk  sadece kadınla olur.

Asla erkekler onların yaptıkları hizmetlerden ötürü onlarla mutlu olmuyorlar. Onların evde dolaşma hissi bile evin ev olduğunu gösteriyor. Yani, evin gerçek sahibi kadındır. Ev, en kaliteli malzemelerden yapılmış bir inşaat olmaktan öte bir şeydir. Oranın manen ev olması kadınla mümkün oluyor. Sıradan bir insan olmaktan öte kadın, evin gerçek mimarı ve sahibi oluyor. Erkek sadece onun muhafızı gibi yanında bulunan bir dayanaktır. Kadın olmadan huzur, erkek olmadan da güven olmuyor. Erkek onu koruduğunu hissettiği zaman mutlu oluyor. Kadın’daki kibarlık erkeğin işlevini de ortaya çıkarıyor.

Tüm eve aynı iki göz olarak bakarsınız, başka şeyler görürsünüz. Durmadan sorun çıkarır, bencillik eder,hep şikayet eder,hiç kusur kabul etmez. Ama kadın dünya da sorun çıkardığı halde, canınızdan bezdirecek şeyler yaptığı halde hep olmazsa olmaz olup, yeri doldurulamayan tek varlıktır.

Bir baba gözüyle kadın;

Onu hiç yanınızdan ayırmak istemezsiniz. Dünya da evlat olmaktan öte kıymeti ölçülemeyecek bir servettir. Okula giderken, umuttur sizin için. Bakışı şefkat bekler. Asla beni bırak demez. Hep “baba” diyecek diye beklersiniz. Derdi olmasa bile nazlı nazlı size bakmasını beklersiniz. Onun kaprisleri sizi asla yıldırmaz. Erkekler gibi artık büyüdü gidebilir diyemediğin tek varlıktır. Her gördüğünde tüm hayatı film şeridi gibi gözünün önünden geçer.

Ancak başka bir boyutta kadına bakınca durum çok değişir. Örneğin bir ekonomist gözüyle kadın!

Ben ekonomist gözüyle kadına baktığımda;

-Ekonomiyi çılgınca harcamaları ile büyüten önemli bir büyüme aracı olarak görüyorum.

Şöyle bir bakın;

-Moda kadınlar için bulunmuş.

-Erkekler kadınların beğendikleri şeyleri giyerek modayı takip ediyorlar.

-Kadınlar bir şeylerden sıkılınca yenilerine moda diyorlar. Böylece üretim ve çeşitlilik artıyor.

-Teknoloji kadına göre şekilleniyor.
-Yeni akıllı binalar kadınların beğenisine sunuluyor.

-Mağazalar vitrinlerinde kadınlarla süslenen görsellikler koyuyor.

-Otomobil kadınlar için zarif modeller çıkarmaya çalışıyor.

-Her tezgahtar kadınların beğeneceği ürünleri ilk önce gösteriyor.

-Canından bezdirse bile eşler kadınların istedikleri şeyleri satın almak için çalışıyor ve onun mutlu olduğunu görünce ödediği parayı bile unutuyor.

Yani kadın;  refah düzeyini artıran, ekonomiyi büyüten, işsizliği azaltan, kredi derecelendirme kuruluşlarının fikrini değiştiren ekonomik verileri sağlayan tek varlıktır. 🙂

Son söz: Kadınlar kutsal emanettir.