5.Kara Leke

28 Şubat 1997

28 Şubat darbesi cumhuriyet tarihindeki beşinci askeri isyan girişimidir. Aslında tarih’de buna benzer çok isyanlar yaşanmıştır. İlginç olan bu  olaylara isyan denilmemesidir. Darbe,kalkışma,muhtıra vb gibi isimler bunun isyan olduğunu gölgelemiş oluyor. Sadece “darbe” kelimesi biraz bu durumu açıklıyor.

28 şubat postmodern darbesinin nedeni sadece RP gibi muhafazakar bir partinin hükumet kurmasıdır. Buradan demokratik sivil yönetimin ne kadar sıkı bir askeri takip içinde olduğunu anlamak mümkündür. Siyasi mekanizmanın her biriminden itirazlar gelmiştir.  Ancak bu itirazların hiçbiri bu darbeyi engellememiştir. Hatta sonra dan bir 27 Mayıs olmamasından dolayı şükredilmiştir de denilebilir.

Utanç veren bu olayın failleri hiç bir yargılama veya suçlamayla karşılaşmamışlardır.

Genelkurmay başkanı ve diğer kuvvet komutanları zamanı gelince emekli oldular. Emekliliklerini en saygın şekilde yaşadılar ve öldüler.

Hiç unutmuyorum, Deniz kuvvetleri komutanı Oramiral Güven Erkaya vefat ettiğinde  bir gazete manşetin de;

“HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ” yazmıştı.

Bu ifade bile toplum da bir kesimin ne kadar üzüldüğünün önemli bir ispatıdır.

28 Şubat 1997 yılında yapılan Milli Güvenlik Kurulunda dayatılan kararlar ile ülke’de tam bir kaos başlamıştır. Bu dönemde neler oldu;

-RP için kapatma davası açıldı.

-Tüm kamu kurumlarında özellikle üniversitelerde fişlemeler başladı.

-Akademisyenler, subaylar , yöneticiler ve bir çok kamu çalışanları görevden uzaklaştırıldı.

-Batı Çalışma Grubu adıyla kurulan bir grup tüm kamu ve özel kurumlarda irtica adı altında binlerce öğretmen ve çalışanları görevden uzaklaştırıldı. 6 milyon civarında kişiyi fişlemiştir.

(Batı Çalışma Grubu:28 Şubat 1997 kararlarının uygulanıp uygulanmadığının denetimi amacıyla kurulan bir yapıdır. Dönemin Genelkurmay II.başkanı Çevik Bir’in emriyle kurulmuştur.  Bu yapı 10 Nisan 1997 tarihinde kurulmuş. Camiler dahil her yerin irticai faaliyetlere karşı kontrol altına alınması emredilmiştir. Demokratik bir ülkede her şeyin kontrol altına alınması için komutanlara emrediliyordu. 80 bin camiye ajan gönderildi.

29 Nisan 1997 tarihinde tüm askeri birimlerin illerdeki öğrenci yurtları, özel öğretim kurumları, özel okullar, dernekler,vakıflar,Kur’an kursları, imam hatip okullarının kontrol edilmesini ve giren çıkanların kimlik tespitlerinin yapılarak bildirilmesi istenmiştir.

Kurulan bu yapı bir kaç yıl sonra lağvedildi. Ancak tahribatlarının etkisi hala devam ediyor. Bugün ordudan atılanlar, meslekten ihraç edilenler hala hak arama peşindeler. Bir çokları hapiste bu dönemde açılan davalardan mağdurlar.

Bu dönemde 11 bin öğretmen istifaya zorlandı. İstifa edemeyen 3527 öğretmen ihraç edildi. 1635 asker YAŞ kararlarıyla meslekten ihraç edildi. 4625 kişi fişlenmiş ve  2500 kişi emekliye sevk edilmiştir.

600 bin başörtülü eğitim hayatından uzaklaştırıldı. İmam hatiplerin önünü kesmek amacıyla çıkarılan katsayı uygulaması nedeniyle 12 milyon öğrenci istediği üniversiteye gidemedi. Milyonlarca gencin hayatıyla ve geleceğiyle oynandı.

Ekonomik olarak bu sürecin maliyeti 385 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Ayrıca 28 Şubatı destekleyen medyaya 3 milyar dolar kaynak aktarılmştır.

Burada önemli bir nokta gözden kaçırılmamalıdır.

Bu ülkede yapılan hiç bir askeri darbe için yargılama yapılmamıştır. Ergenekon davalarında da planlanan darbeler için davalar yürütülmüştür.

Ancak gerçekleşenlerle ilgili yargılama yapılmamıştır. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın ifadelerine başvurulan bir soruşturma açılmıştır.

ve sonuçsuz kalmıştır.

Ergenekon davalarına konu olan darbe planları;

2003 Balyoz darbe planı

2004 Sarı kız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven darbe girişim planlarından dolayı yargılama yapılmıştır.

Selam ve Saygılarımla…